budmirski

Wiele zostało jeszcze do stworzenia
www.kwadrat.slupsk.pl komputer.nokia6300.pl

Następny bardzo ważny element w podzespołach komputera to pamięć operacyjna, zwana również pamięcią RAM (random access memory). To swoista przestrzeń, w której mogą być przetwarzane dane aplikacji oraz wszelkie procesy systemowe komputera.

Mała ilość RAM-u automatycznie przekłada się na gorsze osiągi komputera, który dłużej „myśli” i nie jest tak efektywny. Dla elementarnego komfortu pracy mniej wymagający użytkownik powinien mieć przynajmniej 3 GB pamięci RAM, choć obecnie standardem są także komputery z 8 GB.

Taka ilość jest szczególnie przydatna graczom, albowiem nowoczesne tytuły są bardzo łase na moc procesora oraz pamięć. Większość komputerów może mieć rozbudowaną pamięć, jeśli pojawi się taka potrzeba.

W tym celu należy w specjalnym slocie pod obudową umieścić dodatkowe kości pamięci, czyli układy elektroniczne. Takimi sprawami powinni zajmować się wykwalifikowani informatycy lub amatorzy z dużym doświadczeniem.

Starsze modele komputerów, których używano kilkanaście lat temu, często miały poniżej 128 MB RAM-u, co co dziś wydaje się niewykonalne.