budmirski

Wiele zostało jeszcze do stworzenia
Budowa domu – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?
https://izolacjegt.pl/blog/jak-dobrac-grubosc-styropianu-do-ocieplenia-b30.html budowa fundamentów Lammi Fundament

Budując dom nie można zapomnieć o tym, aby od razu w odpowiedni sposób go ocieplić. Wybór odpowiedniego styropianu nie jest łatwy, tym bardziej, że na rynku mamy dostępnych wiele różnych opcji, natomiast jako że ocieplenie to bardzo ważna sprawa to powinniśmy do tego podejść w sposób jak najbardziej odpowiedzialny – zły wybór może bowiem odbić się na nas w przyszłości, a przecież właściwie ocieplenie domu jest niezwykle ważne. Oczywiście przy wyborze styropianu musimy zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów, które w ostateczności pozwolą nam wybrać taki produkt, który w pełni będzie potrafił spełnić nasze oczekiwania i pozwoli nam zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. Wśród najważniejszych czynników o tym decydujących są między innymi:

  • grubość styropianu,
  • rodzaj styropianu,
  • najważniejsze parametry jak m.in.

    trwałość czy izolacja ciepła,

  • rodzaj krawędzi styropianu.

Dodatkowo, trzeba jeszcze obliczyć, ile tak właściwie będziemy tego styropianu potrzebować i jakie powierzchnie chcemy ocieplić. Zazwyczaj są to ściany zewnętrzne nowego domu oraz dach, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie też zastosowanie styropianu do ocieplenia na przykład podłóg. Przy samym wyborze trzeba też oczywiście wiedzieć, co znaczą konkretne oznaczenia na opakowaniach poszczególnych styropianów, gdyż w przeciwnym razie możemy mieć sporo problemów z określeniem, czy dany produkt jest dla nas odpowiedni. Tym bardziej, że tych parametrów, na podstawie których będziemy wybierać styropian dla naszego domu, jest całkiem dużo.

Dotyczą one nie tylko izolacyjności cieplnej styropianu, ale również jego trwałości, przepuszczalności ciepła czy wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie.

Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia nowo zbudowanego domu?

Najważniejsze znaczenie może mieć jednak sam rodzaj styropianu – wśród najpopularniejszych rodzajów mamy styropian biały oraz grafitowy. Najbardziej istotne jest to, jak dobrze będą one pełnić swoją funkcję izolacyjną. W przypadku styropianu białego odpowiada za to fakt, że prawie cała objętość takiego styropianu składa się z tak zwanych pustek powietrznych. Jakby tego było mało, taki styropian jest też bardzo trwały i odporny na różnego rodzaju czynniki biologiczne, dzięki czemu nie musimy martwić się tym, że styropian dotknie gnicie lub butwienie.

Styropian biały ma też jednak jedną dość poważną wadę, którą jest mała odporność na działanie promieniowania UV. Wadę tę jednak można zniwelować, stosując dodatkową warstwę ochrony. Styropian grafitowy to inna bardzo dobra opcja, która zresztą w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nazwa tego styropianu wzięła się oczywiście stąd, że w takich płytach znajduje się jeszcze dodatkowo grafit, który ma właściwości mogące podnieść parametry dotyczące izolacyjności cieplnej. Z jednej strony, wiąże się to z nieco większymi kosztami, gdyż nie dość, że droższy jest sam styropian to również trzeba stosować jeszcze nieco mocniejsze niż przy styropianie białym kleje i zaprawy, co wymaga dodatkowych kosztów.

Z drugiej jednak strony, w ten sposób mamy pewność, że stawiamy na wysokiej jakości produkt, dzięki czemu nasz dom jest w pełni ocieplony.